Domuz Gribi (H1N1) Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Domuz GribiHalk arasında “domuz giribi” diye bilinen “‘Pandemik A (H1N1) giribi” kolay bulaşan bir hastalık olup, bütün dünyada ve ülkemizde hızla yayılmaktadır. Hastalık özellikle risk gruplarında ağır seyrederek ölümlere yol açmaktadır. Hastalananların yarısı ve ölümlerin yaklaşık beşte biri çocukluk yaş grubundadır.

Hastalığın alt solunum yollarına inme eğilimi yüksektir. Zatürre, sinüzit, orta kulak iltihabı en sık rastlanan komplikasyonlar olup; beyin dokusu, kalp kası ve kas iltihabı ile Gullian-Bare Sendromu başta olmak üzere birçok komplikasyon görülebilir.

Aşı Niçin Gerekli?

Bu hastalıktan korunmada en etkili yöntem aşılanmadır. Hastalıktan korunmak için çocukların Domuz Gribiaşılanması, “Dünya Sağlık Örgütü“, “Avrupa Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi” ile birlikte “Türkiye Grip Pandemisi Bilim Kurulu“nca da tavsiye edilmiş ve bu karar Sağlık Bakanlığı’nca uygulamaya konmuştur. Devletimiz aşıyı temin ederek halkımızın hizmetine sunmaktadır. Aşının koruyuculuğu, uygulanmasından 2 hafta sonra başlamakta ve %90’ın üzerinde koruyuculuk oluştuğu bildirilmektedir.

Aşının Güvenilirliği

Türkiye’de kullanılmakta olan aşılar; bilim adamlarının süzgecinden geçerek Avrupa İlaç Ajansı, Amerika Gıda ve İlaç Dairesi ile Avrupa’da ki ve Dünyadaki birçok ülkede ve ülkemizde de Sağlık Bakalığı’nca ruhsatlandırılmış aşılardır. Aşıların ruhsat alması onların güvenli oldukları anlamına gelmektedir.

Aşının Yan Etkileri

Bu güvenirlikle birlikte, grip aşıları ve diğer aşılarda olduğu gibi istenmeyen bazı yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Bu yan etkiler ve görülme sıklıkları şunlardır:

  1. Sık görülen yan etkiler: Aşı uygulanan bölgede kızarıklık, şişlik, sertlik, morarma, ağrı, vücut kırıklığı, yorgunluk, baş ağrısı, terlemede artış, titreme, eklem ağrısı, kas ağrısı (Bu durumlar genellikle aşıdan sonraki birkaç günde ortaya çıkabilir ve bir iki gün içerisinde kendiliğinden düzelir.)
  2. Yaygın olmayan yan etkiler: Yaygın cilt reaksiyonu (ürtiker/kurdeşen dahil)
  3. Nadir görülen yan etkileri: Tansiyonda düşme, şok, sinirlerin geçtiği yol boyunca ağrı, pıhtılaşma hücrelerinde azalma nedeniyle kanama
  4. Çok nadir görülen yan etkiler: Damar iltihabı, sinir iltihabı, beyin dokusu iltihabı Gullian-Bare Sendromu.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılabildiği gibi, aşının yararı olumsuz etkileri ile kıyaslandığında çok yüksektir.

Aşı yapılmasının sakıncalı olduğu durumlar şunlardır:

  • Ciddi yumurta alerjisi,
  • Daha önce grip aşısı uygulamaları sonrası gelişen ciddi alerjik reaksiyon,
  • Ciddi kauçuk (lateks) alerjisi
  • Önceden geçirilmiş Gullian-Bare Sendromu

“Domuz Gribi (H1N1) Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir